BULLA KORONACYJNA PAPIEŻA PIUSA X ZEZWALAJĄCA NA KORONACJĘ OBRAZU MATKI BOŻEJ ZAWADZKIEJ
Z 18 LISTOPADA 1913 ROKU

Najdostojniejszemu i Najprzewielebniejszemu Księdzu Leonowi Wałędze, Biskupowi Tarnowskiemu, pozdrowienie w Panu!

Kapitule Naszej, do której należy prawo i zaszczyt koronowania świętych obrazów Bożej Rodzicielki, przesławnych z powodu starożytnej czci lub licznych cudów, doniosłeś świeżo, że w miejscowości Twej diecezji Zawadzie, doznaje w kościele parafialnym czci starożytny obraz Najświętszej Panny Maryi, Naszej Pani, tak z powodu licznych cudów, jak również niezmiernego przywiązania i nabożeństwa tamtejszej i sąsiedzkiej ludności. Wiadomo o tym także i z dochodzeń, któreś w tej sprawie nakazał, w których świadkowie wiarygodni i zaprzysiężeni stwierdzili, że za przyczyną tej Najświętszej Dziewicy doznali cudów lub otrzymali nadzwyczajne łaski. Dlatego wiedziony szczególniejszym uczuciem pobożności dla Najświętszej Bogarodzicy wraz z Wielebnym Proboszczem Władysławem Kopernickim i wiernymi tej parafii, prosiłeś usilnie, aby ten Czcigodny obraz ozdobić taką złotą koroną, jaką Kapituła Nasza zwykła wieńczyć cudowne obrazy Bożej Rodzicielki. My więc, którzy zawsze, ilekroć chodzi o cześć Najświętszej Dziewicy, jesteśmy skwapliwi i staramy się, by Ją wszędzie wdzięcznie i nabożnie czczono, zebraliśmy się tego roku 11 listopada w sali Kapituły i zbadaliśmy pismo z prośbą o zaszczycenie tego obrazu. Stąd zasięgnąwszy wpierw w tej sprawie zdania Najczcigodniejszego i Najprzewielebniejszego ks. Józefa Margrabiego de Casaluce, które było w zupełności przychylne, przekonaliśmy się, że aż nadto pewne są sława, cześć i cuda tego obrazu. Dlatego sądzimy, że odnośnie do tego obrazu, są wszystkie warunki, potrzebne do uroczystej koronacji i jednogłośnie z największą radością stwierdzamy i polecamy na większą chwałę Trójcy Przenajświętszej, dla dodania nowej ozdoby i chwały Bogarodzicy uwieńczyć uroczyście złotą koroną obraz Najświętszej Maryi Panny, Naszej Pani, czczony w kościele parafialnym w miejscowości Zawadzie.

Dokonanie koronacji powierzamy Tobie, Najdostojniejszy i Najprzewielebniejszy Księże Biskupie i niniejszym z największą przyjemnością delegujemy, byś w Naszym imieniu, w dniu przez Ciebie wybranym, zachowawszy ceremoniał, używany przez nas w podobnych wypadkach, a którego wzór przesyłamy. Gdybyś nie mógł z powodu jakiejś przeszkody tego spełnić, udzielamy równocześnie Ci władzy subdelegowania kogoś innego, który posiadałby godność kościelną i ten sam ceremoniał zachował.

Dano w Rzymie 18 listopada 1913 roku za pontyfikatu Piusa X, roku Jego panowania XI.