Dzień Zaduszny wraz z Oktawą (od 1 do 8 listopada) to "Święto Czyśćca" i szczególna okazja, by przyjść z pomocą duszom oczekującym naszej modlitwy.

Aby przyjść z pomocą zmarłym pokutującym w czyśćcu, żyjący mogą w tych dniach uzyskać i ofiarować odpusty zupełne.

Nie zapominajmy więc o najbliższych, którzy przekroczyli już ostatni próg w życiu. Zmarli czekają na naszą pomoc. Postarajmy się przyjść z pomocą duszom oczekującym od nas modlitwy i ofiary. Z kolei dusze czyśćcowe wstawiają się za nami i wypraszają łaski i Bożą opiekę dla nas.

Nie wiemy, ile czasu nam jeszcze pozostało. Nie wiemy, jak długo jeszcze potrwa nasza pielgrzymka po drogach tego świata. Jedno jest jednak pewne -  spotkanie z Bogiem jest przed nami, a listopadowe Święta są doskonałą okazją do tego by o tym pomyśleć.

Nauka o odpustach:

1. Odpust jest darowaniem wobec Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Może go uzyskać wierny, odpowiednio przygotowany - po wypełnieniu pewnych określonych warunków

2. Odpust jest cząstkowy albo zupełny, zależnie od tego, czy uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w części lub w całości. Odpust cząstkowy jest oznaczany bez określania dni lub lat. Kryterium miary tego odpustu stanowi wysiłek i gorliwość, z jaką ktoś wykonuje dzieło obdarzone odpustem cząstkowym.

3. Nikt nie może przekazywać innym osobom żyjącym odpustów, jakie sam zyskuje. Odpusty zarówno cząstkowe jak i zupełne mogą być zawsze ofiarowane za zmarłych.

4. Odpust zupełny można uzyskać tylko jeden w ciągu dnia.

5. W dniach od 1 do 8 listopada możemy zyskiwać odpusty zupełne za zmarłych. Do uzyskania odpustu zupełnego dla zmarłej osoby należy:

•  Przyjąć w tej intencji w danym dniu Komunię świętą
  •  Pomodlić się w intencjach Ojca Świętego (w tych intencjach, w jakich modli się papież – nie za niego)
  • Odmówić modlitwy: Wierzę w Boga… oraz Ojcze Nasz…
  •  Odwiedzić cmentarz i tam pomodlić się za zmarłych
  • Wyzbyć się wszelkiego przywiązania do grzechu nawet powszedniego. (Jeśli brakuje pełnej tego rodzaju dyspozycji, albo nie zostaną spełnione wyliczone warunki, wtedy odpust będzie tylko cząstkowy).